Parafia p.w. św. Stanisława Kostki

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej – 24.03.2024

Przeżywamy Niedzielę palmową, czyli Męki Pańskiej. Tradycyjnie obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Zapraszam na ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 15.00.

Dziś przed każdą mszą poświęcenie palm a przed sumą uroczysta procesja na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Młodzież z Grupy apostolskiej dziś przeprowadza kiermasz świąteczny. Uzyskane w ten sposób środki będą przeznaczone na pokrycie części kosztów wyjazdu młodzieży i dzieci na rekolekcje wakacyjne.

Jutro 25 marca – tradycyjnie wypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Z racji ze w tym roku wypada w Wielkim Tygodniu została przeniesiona na poniedziałek 8 kwietnia. Jutro można złożyć deklarację duchowej adopcji dziecka poczętego. Deklaracje można zabrać z ołtarza Matki Bożej Nieustającej Pomocy i złożyć zobowiązanie na mszy świętej wieczornej, do 9 miesięcznej modlitwy za jedno poczęte a zagrożone śmiercią dziecko.

Jutro również o 18.00 próba dla scholki parafialnej, która będzie śpiewać podczas Mszy Świętej w Poniedziałek Wielkanocny.

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijański. Przyciszmy, a może i wyłączmy telewizory, radio, i inne media. Niech święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czyny udział w bogatej liturgii.

Okazja do spowiedzi przed świętami w Wielki Wtorek. Rano od 8.00 do 9.30 oraz popołudniu od 17.30 do 19.00. Skorzystajmy z tej ostatniej szansy przed świętami, aby oczyścić nasze serca i sumienia, tak by w te święta szczególnie doświadczyć łaski od Zmartwychwstałego w Komunii świętej.

Również we wtorek odwiedziny chorych i starszych, którzy mają trudności w uczestnictwie we mszy świętej w kościele, od godz. 11.00. Proszę, aby zgłaszać odwiedziny w zakrystii lub w kancelarii.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza święta, zwaną Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ostatniej wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona święte Triduum Paschalne.

Początek nabożeństwa o godz. 18.00. Po odśpiewaniu Hymnu Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po komunii świętej Najświętszy Sakrament przeniesiony zostanie do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą.

Podczas procesji odśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę… za co możemy w tym dniu zyskać odpust zupełny. Adoracja Pana Jezusa do godz. 22.00.

W wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymywanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu dnia, w tym jeden do syta. (obowiązuje on od 18 roku życia do 60). Pozostali są zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych Kościół zaleca przedłużyć również na Wielką Sobotę.

W Wielki piątek – dzień męki i śmierci Pana Jezusa – na znak żałoby i smutku o. godz. 15.00 początek nowenny do Miłosierdzia Bożego, a o 15.30 droga krzyżowa. O godz. 18.00 będziemy sprawować liturgię Męki Pańskiej z uczczeniem krzyża świętego oraz Komunią świętą. Po jej zakończeniu, zgodnie z tradycją, czuwanie przy Grobie Pańskim. Porządek adoracji w gablocie i na stornie parafii.

W Wielką Sobotę przynosimy do pobłogosławienia pokarmy na stół wielkanocny. Poświęcenie pokarmów w kościele o 9.30, 11.00 i 13.30. Na Łozku o godz. 10.15, Kwaczała Góra k/Kulawików o godz. 11.45, Kamionka Duża o godz. 12.30.

Postarajmy się również w ten dzień na chwilę zatrzymać i upaść na kolana przed Chrystusem w obecnemu w Najświętszym Sakramencie w ołtarzy Grobu Pańskiego.

Uroczystość Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy o godz. 18.00 od poświęcenia ognia przed kościołem i zapalenia świecy Paschalnej. Podczas liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i z radością uwielbimy Zmartwychwstałego obecnego pośród nas w konsekrowanym chlebie.

Procesja rezurekcyjna w Niedziele Zmartwychwstania o godz. 7.00, a bezpośrednio po miej Uroczysta Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Program uroczystości i porządek adoracji znajduje się w gablocie i na stronie parafialnej. Również otrzymają go dzieci w szkole.

Dziś kończy się Nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki. Codziennie po mszy świętej odmawialiśmy przygotowane modlitwy. Ufam, że dzięki również naszej modlitwie Pan Bóg udzieli naszej Ojczyźnie potrzebnych łask. Wszystkim za zaangażowanie serdecznie Bóg zapłać!

W zakrystii są jeszcze do nabycia baranki na stół Wielkanocny. Ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na Caritas.

Parafialny Zespół Caritas wystawił pod ołtarzem Matki Bożej Nieustającej Pomocy kosze na żywność, która zostanie przekazana w tym przedświątecznym tygodniu rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej z naszej parafii. Bardzo dziękuję właścicielom sklepu Pawilon i Kropa oraz wszystkim ofiarodawcom za każdy dar serca i troski o tych najbardziej potrzebujących.

WIELKI TYDZIEŃ ROKU 2024 TRIDUUM PASCHALNE

28.03. Wielki Czwartek:

18.00 – Liturgia Wieczerzy Pańskiej: Msza święta oraz procesja przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy.

ADORACJA W CIEMNICY do godz. 22.00.

29.03. Wielki Piątek:

ADORACJA PANA JEZUSA W CIEMNICY:

08.00  –  Róża I.

09.00  –  Róża II.

10.00  –  Róża III.

11.00  –  Róża IV

12.00  –  Róża V

13.00  –  Szkoła Podstawowa – klasy V, VI VII, VIII

14.00  –  Szkoła podstawowa – klasy I , II, III i IV.

15.00  –  Koronka do Miłosierdzia Bożego (I dzień Nowenny)

15.30  –  Droga krzyżowa.

18.00  –  LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ – Liturgia Słowa, Adoracja Krzyża, Komunia Święta. Procesja i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu.

ADORACJA PANA JEZUSA W GROBIE:

19.30 – Śpiew III części Gorzkich Żali.

21.00 – Droga Krzyżowa.

22.00 – Grupa Apostolska – Młodzież.

23.00 – ul. Akacjowa, Brzozowa, Jagodowa, Piaskowa, Wiśniowa, Olchowa, Cisowa, Orzechowa.

30.03. Wielka Sobota:

24.00 – ul. Jana Pawła II, Zielona, Krótka, Gródek, Boczna.

01.00 – ul. Prymasa Wyszyńskiego, Graniczna, Zacisze, Stroma i Cicha.

02.00 – ul. Ogrodowa, Polna, Różana, Kwiatowa, Lazurowa

03.00 – ul. Słoneczna, Malwy, Konwaliowa, Jaśminowa, Makowa.

04.00 – ul. Wrzosowa, Gożdzikowa, Chabrowa,
3-maja, Patelskiego.

05.00 – ul. Kamionka Duża, Kamionka Mała, Widokowa, Skalna, Jurajska

06.00 – ul. Spokojna, Stochla, Stanisława Kostki, Krakowska.

7.00 – 18.00 – Adoracja indywidualna.

POŚWIĘCENIE POKARMÓW:

W kościele parafialnym: 9.30, 11.00 i 13.30.

Na Łozku o godz. 10.15

Kwaczała Góra k/Kulawików o godz. 11.45,

Kamionka Duża o godz. 12.30.

18.00 – LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ:  Liturgia Światła, Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna, liturgia Eucharystyczna

31.03 – Wielka Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego:

7.00 – Procesja Rezurekcyjna i bezpośrednio po niej Msza święta.

Msze św. godz. 7.00, 11.00, i 16.00.